Barevné půvaby kůry

Od jara do podzimu vzhlížíme ke keřům a stromům na našich zahradách s nadějí, že nám předvedou krásu květů, listů či podzimních proměn. Některé dřeviny ale mají schopnost zaujmout i v zimě. Je to zejména proto, že v zimním čase nejlépe vynikne jejich kůra, která je jinak schována v hustém závoji listů.

Řeklo by se, vždyť je to jenom obyčejná kůra. Ale není kůra jako kůra – některé druhy dřevin se pěstují právě proto, že jejich kůra je velmi cenná a často i nenahraditelná. To se týká třeba i obyčejné vrby bílé, která se používá v lidovém léčitelství už od starověku k léčbě celé řady nemocí. Z kyseliny acetylsalicylové, která se ve vrbové kůře nachází, byl poprvé vyroben i jeden z nejznámějších léků současnosti – aspirin.

Léčivé účinky má také kůra dalších stromů. Do této skupiny stromů patří třeba i náš dub letní, jehož kůra se mimo jiné používá třeba ve formě koupele proti kožním vyrážkám nebo proti nadměrnému pocení nohou. Využití dubové kůry v medicíně je ale samozřejmě ještě mnohem širší. Z exotických dřevin za zmínku stojí třeba kůra chinovníku, která dala naději všem pacientům postiženým malárií. Nakonec i zcela nenahraditelná vůně skořice také nepochází z ničeho jiného než z opravdové usušené kůry skořicovníku – tropického stromu blízce příbuzného s vavřínem. Zcela pozoruhodnou kůrou se může pochlubit i dub korkový. Z ní se totiž vyrábí celá řada věcí, se kterými se potkáváme v běžném životě – zátky do láhví, obuv, obkladové či izolační materiály.

Při zakládání zahrady budeme ale nejspíše hledat takové druhy dřevin, kterých kůra bude zajímavá i na pohled. Možná to někoho překvapí, ale dřevin se zajímavou kůrou vhodných do našich klimatických oblastí není nijak málo. K nejznámějším snad patří platan, jehož v plátech se odlupující kůra je typická a nepřehlédnutelná. Ještě známější je i naše stará známá – bříza bělokorá. Rodina bříz je ale velmi bohatá a kromě břízy bělokoré (Betula pendula) nabízí mnoho přímo fantastických druhů, které svoji kůru předvádějí v bohaté škále barev, od černé, přes šedou, měděnou, žlutou až křídově bílou. Za zmínku stojí třeba bříza himalájská (Betula jacquemontii, někdy označována i jako Betula utilis). Její kůra je ještě bělejší než kůra naší břízy a čím je rostlina starší, tím více přitahuje pozornost a zvyšuje nadšení z její krásy. Bříza Ermanova (Betula ermanii) má kůru s lehkým žlutým odstínem a bříza papírová (Betula papyrifera) zaujme na první pohled velkými pláty kůry, na které se dá psát jako na opravdový papír. Severoameričtí indiáni využívali vodotěsnosti této kůry při stavbě lodí, ale i pokrývaní svých obydlí a ochraně proti vodě.

S břízami výčet stromů zajímavých svojí kůrou ale zdaleka nekončí. Opravdové rarity předvádějí některé třesně či střemchy. Třeba střemcha Maackova ( Prunus maackii) – zejména pak odrůda ‘Amber Beauty‘ vytváří kůru jasně žluté, skoro jantarové barvy. To zase třešeň tibetská (Prunus serrula) má kůru měděné barvy, která je navíc dozdobená světlými, vodorovnými pruhy.

Ojedinělou skupinu tvoří některé javory, které se právě kvůli neobvyklému vzhledu kůry označují jako hadí, nebo pyžamové. Patří sem druhy jako například Acer grosseri, Acer davidii, Acer rufinerve, ale i další. Vyznačují se hladkou kůrou obvykle zelené barvy (některé odrůdy jsou ale purpurově červené), které zdobí bílá kresba tenkých proužků směřujících zdola nahoru. Právě tyto proužky připomínají nejtradičnější pyžamový vzor, čímž přišly tyto javory sice k lidovému, zato však už docela zavedenému jménu.

Do jiné skupiny patří javor šedý (Acer griseum), který pochází z Číny. Tento nádherný strom snadno roste i v našem prostředí, ale není ve výsadbách příliš častý. Roste poměrně pomalu a nedosahuje žádných převratných výšek, proto se hodí i do menších soukromých zahrad. Na podzim krásně vybarvuje, ale nejsilnější efekt poskytuje právě jeho kůra. Ta má opět barvu mědi, přičemž se odlupuje v nepravidelných, různě velkých plátech.

Výčet stromů zajímavých kůrou ukončí druhy, které z větší pravděpodobností potkáme v parcích či botanických zahradách. Nádhernou kůrou se může pochlubit i zdánlivě obyčejný topol bílý (Populus alba). Velmi exotickým dojmem může naopak zapůsobit dřezovec trojtrnný (Gleditschia triacanthos), který vytváří na větvích velké a silné trny. U některých jedinců se tyto trny tvoří i na kmeni, čímž strom získává neobvyklý, velmi zajímavý vzhled. Krása kůry je patrná i na dalších druzích dřevin, závisí však na pozorovacím talentu, abychom mohli tato kouzla nejenom objevit, ale i vnímat je a radovat se z jejich rozmanitosti.