Trudo Tower v Eindhovenu

Trudo Tower v Eindhovenu

Možná jste někdy už slyšeli o stavbě Bosco Verticale  v italském Milánu. Jedná se vlastně o stavby dvě – jsou to dvě nestejně velké věže, ze všech stran – od prvního po poslední patro – osázené stromy, keři a trvalkami. Tyto dvojičky byly dokončeny v roce 2014 – a já už docela dlouho sním o tom, že bych toto dílo rád viděl na vlastní oči. Sen sice stále trvá, mezitím se mi ale splnilo vidět stavbu velmi podobnou, která se nachází v nizozemském městě Eindhoven. Má sice „jenom“ 70m (menší z milánských staveb má 76 metrů, větší 111m) a je o hodně mladší. Stejně je to zážitek. Jmenuje se Trudo Tower a dokončena byla teprve nedávno – v roce 2021. Podobně jako její milánské sestřenky, i Trudo bude zaplavena zelení. Ona vlastně už je, akorát v době naší návštěvy v březnu 2023 stromy i keře čekali na novou várku svých listů.

Kdo se jenom tak mrkne směrem vzhůru a uvidí ve všech patrech nějaké stromy, možná řekne jenom – dobrý – nebo tak něco. Kdo ovšem zahradničí, ví dobře, že to není jen tak. Jen stěží se dá představit, co to všechno znamená, dostat tak velké stromy na každý „balkon“. A ne jenom to, ale i vymyslet všechno tak, aby všechny dřeviny na svém místě mohly dobře prosperovat. Je třeba vědět, že jiné rostliny porostou na jižní straně a jiné na fasádě orientované na sever. Také podmínky ve druhém patře nebudou srovnatelné s větrným stanovištěm na vrcholu věže. Rozdílné podmínky vedou k bohatému sortimentu, což zase znamená, že ani substrát v jednotlivých „nádobách“ nemůže být stejný.

Tento projekt zaměstnal nejeden mozek, aby vše, co se v projektu Trudo Tower podnikne, do sebe zapadalo jako nejlepší soukolí. Díky všemu zmíněnému nemůže ani údržba zeleně probíhat dle jednoho univerzálního receptu. Každý zelený blok vyžaduje trošku jiný přístup, jinou péči. Obyvatelé sociálních bytů (ano – čtete to správně) by s největší pravděpodobností péči o rostliny na jejich „balkoně“ nezvládli. Aby se předešlo sporům – pravidla jsou jednoznačná – je zakázáno jakkoliv „pečovat“ o rostliny náležící k jednotlivým bytům. Ne nebojte – v Eindhovenu si netroufají sázet a doufat v bezúdržbovost. Péče o zeleň byla svěřena odborné firmě. Každé patro Trudo Tower má svoji servisní místnost. Voda k zalévání stromů není pitná. Je to dešťová, nebo chcete-li šedá voda, která se pro zachytává na vlastní střeše věže, ale i na střechách několika okolitých budov. Jinak by to nestačilo.

Vzbuzuje to ve vás plno otázek? Jak se třeba dostávaly stromy na balkóny všech domů? Velkým jeřábem, vnitřkem budovy by to nešlo. Jak jsou stromy kotveny proti větru? Zemním ukotvením, aby bal zůstal ve velkoobjemové nádobě stabilní. Velké stromy ještě kotví bezpečnostní lanko vedoucí ze stropu balkonu umístěného o patro výše. Kdyby přeci jenom přišel velký vichr, aby nakonec strom neskončil na chodníku. A kolikže rostlin zde bylo vysazeno?  Docela dost. Stromů 135, keřů 1600, trvalek 8600.

Trudo Tower  je jedinečný projekt, drahý, ale inspirující. Třeba už jen v tom, kolik péče dostává zeleň v rámci nutné údržby, kterou vykonávají profesionálové. Tam někde bude recept na to, jak městské prostředí změnit na lepší místo pro život.