Rozhlas

Bylo to v létě roku 2008, pár dnů před borovanským Borůvkobraním, kdy mi zazvonil telefon s neznámým číslem. Na druhé straně telefonické linky zněl příjemný hlas paní Hanky, moderátorky Českého rozhlasu České Budějovice. Důvodem hovoru byla prosba o krátký rozhovor o pěstování kanadských borůvek. Nebylo nic snadnější, než toto přání vyplnit. Rozhovor to ale byl dlouhý, delší než měl původně být. Vysílal se tedy po částech, asi natřikrát. Krátce po posledním odvysílání mi paní Hanka volala znovu, jestli bych nebyl ochoten krátké rozhovory o zahradničení dělat pravidelně. Byla to milá výzva. Takto se zrodila krátká rubrika „zahrádkář“, která se vysílala v pátečním odpoledni. Od roku 2008 vydržela až do března roku 2014.

V tomto období se objevila zcela nová výzva ze stejného zdroje. Byla to nabídka k autorskému pořadu - zahradnickému magazínu, který měl nahradit rozhlasový pořad pana Přemka Podlahy (Receptář je náš). V tomto případě jsem váhal, chyběla mi jistota, jestli jsem schopen to zvládnout. Nakonec jsem souhlasil – za pokus to stálo. Pro zahradnický magazín jsme zvolili název Zelené světy, zejména proto, abychom si mohli dovolit jistý přesah a věnovat se i jiným tématům, než je jenom domácí zahrádka.

Množné číslo používám záměrně, neboť s paní Hankou Šoberovou tvoříme Zelené světy společně. Od 7.3.2014 každý pátek tedy „vysíláme“ Zelené světy. Občas živě, většinou však naše pořady natáčíme předem. Co se „chlorofylu“ týká, nic nám není cizí – probíráme spolu všechno, co souvisí s rostlinami a zahradničením. Poslouchat nás můžete na vlnách Českého rozhlasu České Budějovice, online přes internet,( https://budejovice.rozhlas.cz/) i z archivu Českého rozhlasu České Budějovice. Zelené světy přebírají i některé podcasty – tím chci říct, že můžeme být vašimi zahradnickými společníky kdykoliv, když se vám to hodí.

Poslechněte si Zelené světy v Českém rozhlase

Navštívit archiv